Önligírozó, lágy erővel működő rendszerek:
Az önligírozó fogszabályozók egy technikai újítás következtében jelentősen kisebb erővel mozgatják a fogakat a hagyományos fogszabályozókhoz képest. Ennek számos előnye van:
A hagyományos bracketek "elasztikus gumikarikákat" (technikai néven ligatúrákat) használnak, hogy rögzítsék a drótívet a bracketben. Ezt hívják ligírozásnak. Egy idő után ezek a gumik megmerevednek, elfáradnak, elszíneződnek, nehezítik a tisztítást, súrlódásuk révén lassítják a fogmozgásokat. Az önligírozó rendszereknél nincs szükség gumikra, a bracketbe épített saját zárak rögzítik a drótíveket a leghatékonyabb interaktív módszerrel. Elegáns, könnyen tisztítható, időt-, és sok kényelmetlenséget takarít meg mind a kezelöorvosnak, mind a páciensnek
A brackettek készülhetnek fémből
porcelán és fém kombinációjából
és tisztán porcelánból is
A ClearSmile® láthatatlan, kivehető fogszabályozó készülék.
A hagyományos készülékekkel szemben a ClearSmile® láthatatlan, és kivehető technikájának köszönhetően a fogak és a sínek is könnyen tisztíthatóak. A ClearSmile® kényelmes, tiszta és egyszerű viselet. Extra vékony, magas minőségű orvosi műanyagból készül, kifejezetten az Ön számára gyártják. A síneket általában kéthetes időszakonként kell cserélni, addig, amíg a fogak elérik a kívánt állapotot.
Ezeket a készülékeket leggyakrabban gyermekkorban alkalmazzuk, amikor még a szájban tej-és maradó fogak egyaránt vannak.
Viselése éjszaka mindenképp javasolt, de nyugodtabb napszakokban is be lehet tenni őket. Annál hatékonyabb, minél többet hordja a gyermek. Vannak olyan speciális készülékek, amiket egész nap a szájban kell tartani.
Milyen eredmény várható a kivehető fogszabályozó esetében?
Használatukkal szabályozhatóak a fogak, és változtathatjuk az alsó és felső állcsont viszonyát is. A különféle készülékeket kombinálhatjuk is egymás után alkalmazva ezeket, hiszen nem mindegyik készülék alkalmas az összes szóba jövő probléma orvoslására. Amikor egy rendellenesség megoldódik, szükség lehet egy másik készülékre a másik rendellenesség korrekciója céljából.
A kivehető készülékkel történő kezelés után gyakran szükséges rögzített készülék alkalmazása is, azért mert a kivehetővel nem lehet olyan finom fogmozgatásokat végezni. A tökéletes végeredmény eléréséhez ez azonban elengedhetetlen.
A kivehető készülékek számtalan előnnyel bírnak. Könnyen tisztítható mind a fog, mind a készülék. Esztétikailag nem zavaró, a gyermekek is könnyen tolerálják. Aktiválása és ellenőrzése kevés időt igényel, és lehetőséget nyújt az állcsontok fejlődésének befolyásolására.
A ragasztott fogszabályzó levételét követően fennállhat annak a veszélye, hogy a fogak elkezdenek visszarendeződni fogszabályozás előtti helyzetükbe. A visszarendeződés természetesen nem jelenti a fogszabályozás előtti állapot teljes visszaállását. Értelemszerűen mindenkit, aki egy-két évig fogszabályzót viselt, és örömmel konstatálta a készülék viselésének eredményeképp szabályos ívbe rendeződött fogait elkeseríthet, ha akár csak egy foga is észrevehetően elkezd visszamozdulni. A visszamozdulás oka az, hogy az állandó készülék levételét követően a fogak ugyan már szabályos helyzetükbe kerültek, de ott még nem stabilizálódtak. A stabilizálódási (csontosodási) idő alatt - amire szabályként azt mondhatjuk, hogy a fix készülék viselési idejének duplája - a fogak szabályozással elért helyzetének fenntartására szolgálnak a retenciós készülékek.
A retenciós rész igen fontos szakasza a fogszabályozásodnak. Tapasztalatból jelenthetjük ki, hogy sokan, akik átestek állandó fogszabályzós kezelésen később azért kényszerülnek egy újabbra, mert állandó fogszabályzójuk levételét követően nem viselték rendszeresen a retenciós készüléküket. Ne állj be közéjül, ne tedd kockára azt, amit eddig elértél!
Ezeket a retenciós készülékeket tipikusan éjjel, alvás közben kell viselni, de az is előfordulhat, hogy a fix készülék levételét követő első pár nap, vagy hét során a retenciós készülékedet napközben is viselni kell - ez esetben a kivehető fogszabályzóknál megszokott módon evéskor és fogmosáskor természetes ki kell venni.
Ha kivehető retenciós készüléket kap, akkor az orvos azt egy kis dobozban fogja átadni. Használja ezt a dobozt a retenciós készüléked tárolására, ezzel megelőzhető annak elkallódását, és sérüléseit. Amennyiben mégis baleset érné retenciós készülékét, vagy elvesztené, ne késlekedjen erről fogszabályzó orvost tájékoztatni
Létezik állandó retenciós készülék is, amit a front fogak - jellemzően az első hat fog - mögé ragasztanak be. Ez a retenciós készülék is az előzőhöz hasonlóan teljesen esztétikus, de ellentétben attól a páciens nem tudja eltávolítani. Ebből adódik egyik nagy előnye, hogy nem igényli a páciens együttműködését a retenciós időszak során - ugyanakkor fogmosás tekintetében fokozottabb figyelmet és alaposságot követel meg viselőjétől.